PZK OT 06
ŚLĄSKI ODDZIAŁ TERENOWY
W
KATOWICACH
 
 
          

 

ER0PL

21-03-2017
Powoli staje się już tradycją, że Radioklub Beskidzki SP9KAT z Bielska-Białej w drugiej połowie kwietnia organizuje wyprawę DX. Po udanych wyprawach SX9PL na Kretę w 2015 r. oraz 4L9PL do Gruzji w 2016 r., tym razem wybór padł na Mołdawię
......
Powoli staje się już tradycją, że Radioklub Beskidzki SP9KAT z Bielska-Białej w drugiej połowie kwietnia organizuje wyprawę DX.
Po udanych wyprawach SX9PL na Kretę w 2015 r. oraz 4L9PL do Gruzji w 2016 r., tym razem wybór padł na Mołdawię. Ekspedycja do tego kraju odbędzie się w dniach od 22 do 29 kwietnia 2017 r. Pojedzie tam ośmiu krótkofalowców: SP9ONC, SP9ETE, SP9NLT, SQ9OUK, SQ9IWS, SP9OUV, SQ9MCI, SQ9ITA.
W planie wyprawy, oprócz łączności „masowych” DX z radioamatorami z całego świata, przewidziane są również krótkie próby radiowej łączności kryzysowej z kolegami, którzy zostaną w Polsce. Wyprawa jak co roku będzie miała charakter wakacyjny. Radiostacja będzie aktywna pod znakiem ER0PL.
 Znak ten został przyznany specjalnie na tę okoliczność przez Mołdawskie Ministerstwo Technologii Informacji i Komunikacji (GNFR). Stacja będzie aktywna na pasmach KF od 3,5 do 28 MHz emisjami: CW, SSB, DIGI (na bieżąco będą podawane informacje na DX clusterach o aktualnym QRG stacji). Bazą wyprawy będzie Donici (QTH loc. KN47IG).
W tej urokliwej wiosce życie toczy się jakby ktoś cofnął czas o ponad 50 lat.
Mołdawia to najbiedniejszy kraj Europy ze sporą ilością winnic. Nie ma tam jednak zbyt wielu krótkofalowców.
Nasi koledzy będą nadawać również z takich miejsc w terenie jak: Autonomiczna Republika Gagauzji, Orchej Stary, Movila Magura (aktywność SOTA), Soroki nad Dniestrem, Milestii Mici.
Do Mołdawii wraz z uczestnikami wyprawy drogą lądową (około 1200 km – 2 dni jazdy minibusem) przejedzie spora ilość sprzętu. M.in.: trzy transceivery (w tym jeden QRP), zasilanie akumulatorowe, anteny: Delta wg. MOPLK, 3 el. Beam 14-28 MHz, Rybakov, Mini-Delta, Dipol na pasmo 80 metrów oraz testowana antena mobilna typu Screwdriver wg. SP9RIG. Wyjazd jest typem niskobudżetowej Dx-pedycji finansowanej z prywatnych środków krótkofalowców, przy dofinansowaniu SP9KAT pokrywającym koszt druku kart QSL i promujących wyprawę koszulek.

Do usłyszenia na pasmach z ERJ.
SP9KAT DX TEAM