PZK OT 06
ŚLĄSKI ODDZIAŁ TERENOWY
W
KATOWICACH
 
 
          

 

XVIII Beskidzki Piknik Eterowy

01-09-2023

XVIII Beskidzki Piknik Eterowy w Zarzeczu nad Jeziorem Żywieckim odbył się w dniach 25–27 sierpnia 2023 r., czyli tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia, niejako na podsumowanie wakacji.

zkolne Schronisko Młodzieżowe działające w strukturze Starostwa Powiatowego w Żywcu kolejny raz gościło krótkofalowców liczne grono krótkofalowców z SP9 śląskie, SP9 małopolskie oraz z SP7 i jest to grupa ok. 70-ciu nadawców. Każdy z nich otrzymał też pamiątkowy identyfikator ze smyczą. 

Przyjazny nam obiekt znowu się sprawdził: recepcja, sala konferencyjna, jadalnia, kuchnia, wiata grillowa, ognisko oraz basen a także miejsca na kampery były do naszej dyspozycji.
Do godzin południowych pogoda była wyśmienita, więc część oficjalną oraz grupowe zdjęcie udało się w pełni zrealizować.
Piknik w Zarzeczu odbywa się pod patronatem Starosty Żywieckiego oraz Wójta Gminy Łodygowice, które to jednostki samorządowe wspierają klub SP9PSB w tym zakresie.

Henryk SP9FHZ przedstawił historię 18-tu Beskidzkich Pikników Eterowych (jesteśmy już pełnoletni), program obecnego oraz sprawy organizacyjne.

Temat przewodni obecnego spotkania krótkofalowców to łączność kryzysowa, co jest szczególnie istotne w górzystym terenie jakim jest powiat żywiecki.
Gościliśmy wicestarostę Stanisława Kucharczyka, który opowiadał o walorach turystycznych Żywiecczyzny oraz o zarządzaniu kryzysowym w zakresie łączności. Podziękował też Mirkowi SQ9JXF za wieloletnią pracę na stanowisku Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie, teraz zaś świeżo upieczonemu emerytowi. 
Krzysztof SP7WME poruszył temat SP EmCom PZK oraz współpracy z 13 Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej, której to żołnierze mieli być obecni na naszym pikniku…

Prezes OT-06 Mateusz SQ9IWS przedstawił sprawy oddziału. Wręczył też Odznakę Honorową PZK Markowi SP9HTY.
Henryk SP9FHZ poinformował o swojej pomocy dla krótkofalowca z Ukrainy Olega Aleksandra Senczurowa z Zaporoża, który to rejon jest teraz frontowym. Z otrzymywanych na bieżąco relacji wynika, iż sytuacja zaopatrzenia w artykuły niezbędne do przeżycia jest trudna. W osobnej informacji zaproponujemy zrzutkę, gdyż pomoc w postaci przesyłek jest droga i nieopłacalna. 

Gościnny jak zawsze klub SP9PSB serwował dla uczestników poczęstunek tj. chleb czernichowski, swojski smalec, ogórki małosolne, herbatę, kawę i napoje.
W momencie gwałtownego załamania pogody (ulewny deszcz, grad, wichura) wszyscy musieli schronić się w budynku, więc bufet mocno zyskał na popularności. 
Pierwsza prezentacja Mirka SQ9JXF „Łączność kryzysowa” oraz dyskusja z udziałem Krzysztofa SP7WME.
Przemek SP7VC przedstawił pierwszą po powrocie do kraju i bardzo ciekawa relację „Kamperem dookoła Wysp Owczych i Islandii. Odwiedzamy setny kraj”. 
Warto też odnotować (wieczorne) piątkowe oraz sobotnie ogniska integracyjne.

Dziękujemy uczestnikom (szczególnie zaś stałym bywalcom) za obecność i zapraszamy na Beskidzki Piknik Eterowy Zarzecze 2024 za rok.
Henryk SP9FHZ
Józef SQ9EJ