PZK OT 06
ŚLĄSKI ODDZIAŁ TERENOWY
W
KATOWICACH
 
 
          

 

Po drugim spotkaniu technicznym BASR

25-06-2018
Drugie spotkanie techniczne BASR w roku 2018 odbyło się w dniu 21 czerwca w siedzibie klubu SP9KAT w Bielsku Białej od godz. 17.00....

W dniu 21 czerwca w siedzibie klubu SP9KAT w Bielsku-Białej odbyło się drugie spotkanie techniczne w roku 2018 Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Tematyka spotkania obejmowała większość zagadnień dotyczących pozycjonowania stacji amatorskich w ramach systemu APRS oraz wprowadzenie do tematyki stacji pogodowych i przekazywania danych telemetrycznych ze stacji pogodowych, w tym przez system APRS.

Prowadzącym był Mateusz SP8EBC, specjalista od systemu APRS i stacji pogodowych. W zakresie APRS przedstawił on informacje techniczne: wykorzystywanej częstotliwości pracy stacji APRS, szybkość transmisji, modulacja, kluczowanie, oznaczenia rozszerzeń znaków stacji.

Zademonstrował funkcjonujące urządzenie do APRS, wraz z omówieniem komponentów składowych: tracker, nadajnik, odbiornik, sterownik, akumulator.

W części wizualizacji danych pokazał mapę aprs.fi, omówił informacje tam podawane oraz zainstalowane stacje APRS na południu Polski. W ramach grupy BASR funkcjonuje od zeszłego roku stacja APRS zabudowana w miejscowości Wola przy przemienniku SR9FSR sponsorowana przez kolegów SQ9NFI i SP9AMG.

Drugim tematem, który przedstawił Mateusz były stacje pogodowe. Omówił budowę modułową urządzeń na przykładzie stacji w Bieszczadach.

W części praktycznej została zademonstrowana funkcjonująca płytka układu przetwarzania danych pogodowych z podłączonymi czujnikami ciśnienia i temperatury oraz z możliwością podłączenia anemometru. Mateusz opracował własny program do wysyłania danych i zademonstrował jego działanie.

Z inicjatywy Mateusza w ostatnich miesiącach zostały zabudowane dwie stacje telemetryczne: w Międzybrodziu Żywieckim przy lotnisku aeroklubu oraz przy schronisku Stefanka na Koziej Górze.

Dzięki przybliżeniu tematyki APRS dla członów klubu SP9KAT i członków BASR spodziewamy się, iż przybędzie liczba użytkowników systemu pozycjonowania APRS w rejonie Bielska Białej, zwłaszcza że w naszych zasobach są już urządzenia cyfrowe obsługujące system APRS, np. radiotelefony FTM-100D Yaesu czy radiotelefony ręczne Hytera. 

W spotkaniu uczestniczyła nieduża grupa 12 osób, dzięki czemu prowadzący mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania zainteresowanych.


Opracował Piotr SP9LVZ